Přejít na obsah

Sportoviště

Ústí nad Orlicí a okolí nabízí širokou a pestrou škálu sportovních a volnočasových aktivit.
Prostor pro rozmanité sportovní vyžití poskytuje městský všesportovní areál s atletickým a fotbalovým stadionem, volejbalovým a basketbalovým hřištěm, tenisovými kurty, saunou a posilovnou. Jeho součástí je také venkovní aquapark. Ve městě se nachází i krytý plavecký bazén nebo zimní stadion, kuželkářská dvoudráha či minigolf. Velké oblibě se těší areál vodáckého tábořiště Cakle, kde si přijdou na své nejen příznivci horolezectví a vodáctví. Vyznavače adrenalinových aktivit potěší možnost vyhlídkových letů či paravýcviku na místním letišti, zváni jsou též do bikeparku a skateparkové haly.

Přehled sportovišť

Chci vědět více …

Sportovní areál

Samozřejmě, že se i v Ústí nad Orlicí vždy našlo plno aktivních nadšenců rekreačního, ale dokonce i výkonnostního sportování. Jeho počátky můžeme hledat v první polovině 20. století. Především plavci využili toku Tiché Orlice, aby zde nejen smočili svá těla, ale postupně tu od roku 1933 začali budovat plovárnu. Časem zde na rovných lukách přibyl atletický stadion a tenisové kurty, a to vše dalo základy dnešnímu sportovnímu areálu mající oprávněné označení špičkový.

Dnes je tu moderní aquapark se skvělým vybavením a s řadou možností aktivního odpočinku. Nechybí tobogán o délce 101 metrů, zóna pro děti, relaxační zóna, bezbariérový přístup a občerstvení.

Stadion i kurty se časem staly se svými antukovými povrchy vyhlášené v rámci republiky. Několikrát do roka zde probíhají různé republikové nebo regionální turnaje. Na ústecké antuce si například zaběhala atletka Zuzana Hejnová, zahrála tenistka Petra Kvitová nebo předvedla své hody oštěpařka Barbora Špotáková. Součástí dnešního sportovního areálu jsou tři fotbalová hřiště. Z toho dvě s přírodní trávou, jedno s umělou trávou třetí generace. Atletický stadion s tartanovou dráhou snese srovnání s jinými špičkovými zařízeními nejen v naší republice. Opomenout nemůžeme zmodernizovanou saunu ani zimní stadion. V letních měsících ho lze využít na IN-LINE bruslení nebo BANDY hokej. Součástí tohoto komplexu je také Sporthotel Tichá Orlice. Kromě hotelových služeb mají návštěvníci k dispozici i bohatě vybavenou posilovnu a vedle hotelu nástup na síť cyklostezek.

Cakle – tábořiště

Tábořiště Cakle je od náměstí v Ústí nad Orlicí vzdáleno cca 2-3 km (po žluté nebo modré turistické značce), lze sem dojet autem a poblíž je také vlaková zastávka Libchavy. Je to klidné romantické místo vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Leží v bezprostřední blízkosti cyklostezky z Ústí nad Orlicí do Letohradu, která vede krásnou krajinou podél Tiché Orlice. Cyklostezku mohou využít jak pěší, cyklisté, tak i in-line bruslaři. Řeku Tichá Orlice mohou sjíždět i méně zkušení vodáci a rodiče s dětmi.

Služby a vybavení
Tábořiště je během roku v provozu od 1. 4. do 31. 10.
Nabízí ubytování v turistické ubytovně (celoroční provoz), přespání v tee-pee nebo ve vlastním stanu a karavanu. Využít zde můžete kvalitní hygienické zázemí, toalety a umývárny se sprchami. Také je možno použít elektrickou přípojku, ohniště, gril či vařič.
V areálu tábořiště je bufet s občerstvením, klubovna, půjčovna horských kol, lodí, vodáckého vybavení, turistických a horolezeckých potřeb. K dispozici je úschova zavazadel a jízdních kol.

Aktivity
Ze sportovních aktivit zde můžete např. vyzkoušet beach volejbalové hřiště, umělou horolezeckou stěnu s via ferratou (možnost zapůjčit potřebnou výbavu včetně instruktora), venkovní posilovnu, dětské Tarzanovo hřiště, střelbu z luků, slackline, ruské kuželky, sjíždění řeky nebo koupání v řece.

Sport ve městě

Ústí nad Orlicí nabízí širokou a pestrou škálu sportovních a volnočasových aktivit. Tradiční sportovní události lákají nejen účastníky, ale i diváky z celé republiky a zahraničí.

Město v průběhu let proslavily mezinárodní automobilové závody do vrchu Ústecká 21. V zimní sezóně se v Říčkách v Orlických horách konají mezinárodní závody mládeže ve sjezdovém lyžování pod názvem Skiinterkriterium, jejichž pořadatel je ústecký Skiklub.

Pestré sportovní vyžití pro všechny generace nabízí rozsáhlá letní akce Město v pohybu – týden dobré pohody

Kromě významných akcí se místní sport dostává do povědomí celostátní i mezinárodní veřejnosti díky našim výjimečným sportovcům, ústeckým rodákům. Cyklista Jaroslav Kulhavý získal roku 2012 zlatou olympijskou medaili na OH v Londýně, Lukáš Novák je mistrem Evropy a světa v požárním sportu. Již dříve město proslavil Václav Čevona, několikanásobný mistr republiky v běhu na 1500 m a v této disciplíně čtvrtý na OH v Londýně v roce 1948.

Prostor pro rozmanité sportovní vyžití poskytuje městský všesportovní areál s atletickým a fotbalovým stadionem, volejbalovým a basketbalovým hřištěm, tenisovými kurty, saunou a posilovnou. Jeho součástí je také venkovní aquapark. Ve městě se nachází i krytý plavecký bazén nebo zimní stadion, kuželkářská dvoudráha, bowlingové centrum či minigolf.

Velké oblibě se těší areál vodácké tábořiště Cakle, kde si přijdou na své nejen příznivci horolezectví a vodáctví.

Ústí nad Orlicí je křižovatkou sítě cyklostezek, jež cyklisty a in-line bruslaře provedou nádherným údolím řek Tiché Orlice a Třebovky do Chocně, Letohradu a České Třebové. Na trasách měřících bezmála 40 km na návštěvníky čekají zastávky k posezení a občerstvení.

Vyznavače adrenalinovějších aktivit potěší možnost vyhlídkových letů či paravýcviku na místním letišti, zváni jsou též do bikeparku a skateparkové haly.

Okolí města je jako stvořené pro turisty, k pěším i cyklistickým výletům láká například vrch Andrlův chlum s rozhlednou, naučná stezka Přírodní geologické a vodní muzeum nebo turistický poznávací okruh.

Množství sportovních oddílů a zastřešujících organizací je zárukou zázemí a pestré nabídky sportovních aktivit pro všechny generace – od moderního i společenského tance přes bojové sporty, atletiku, rozmanité míčové hry, vodní sporty a cyklistiku až po horolezectví či fitness.