Přejít na obsah

Parky

Parky ve městě jsou obecně považovány za plíce města či daného místa. Také na území města Ústí nad Orlicí se nachází několik parků, což přispívá k příjemnému životu ve městě. Některé nabízejí oddych u vodního prvku pod korunami stromů, některé jsou otevřeny slunci a letnímu pikniku, určitě jeden vybízí k meditaci.

Přehled parků

Chci vědět více …

Park u kostela

Chloubou města je park u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Je výsledkem realizace projektu Revitalizace centra městské památkové zóny, který byl dokončen v květnu 2018. Uprostřed města vznikl ojedinělý prostor s parkovou úpravou, který vybízí nejen k oddechu a meditaci, ale zároveň umožňuje průchod mezi centrem města a Roškotovým divadlem. Můžete tedy místem jen projít, spočinout na lavičce s knížkou nebo kávou či s přáteli rozbalit malý odpolední piknik pod vzrostlými stromy. Žulové prahy umístěné v cestě parkem připomínají důležité milníky z historie města.
Vzniklý park, nacházející se na místě zaniklého hřbitova, respektuje původní místo a vytváří oázu klidu v rušném centru města.
Srdcem tohoto parku je meditační kaple svatého Jana Pavla II., která vznikla z bývalé márnice. Zve k tichu, které je možné narušit zvukem netradičních trubicových zvonů, jenž se rozezní mírným pohybem ruky. Na trachytové dlažbě, pokryté světlem prozářenými sklíčky, leží otevřené srdce složené z kostiček kamene a barevného skla. Na stěnách jsou fresky andělů, v jejichž křídlech se vznášejí děti. Prostor doplňují dvě sochy andělů z polychromovaného dřeva.
Záměr představitelů města Ústí nad Orlicí vybudovat park kolem kostela se datuje již do roku 1908. K jeho naplnění došlo až po 110 letech.

Ceny, které park získal:
  • Vítěz krajského kola soutěže za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018,
  • Cena Moderní obec roku 2018,
  • Uznání poroty v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2018