Přejít na obsah

Cykloturistika

Ústí nad Orlicí je křižovatkou sítě cyklostezek, jež cyklisty a in-line bruslaře provedou hvězdicovitě nádherným údolím řek Tiché Orlice a Třebovky do Chocně, Letohradu a České Třebové. Na trasách měřících bezmála 40 km na návštěvníky čeká přívětivý terén a zastávková místa s posezením a občerstvením.

Pozvánka na cykloturistické akce v roce 2024

Cyklostezky s asfaltovým povrchem mají rovinatý nenáročný profil. Byly vybudovány v letech 2007-2009 a jsou chloubou celého regionu.

Dálková cyklotrasy číslo 8 (CT 8) vede z Hradce Králové přes Týniště nad Orlicí, Choceň, Ústí nad Orlicí až do obce Rybník u České Třebové.

Kontakt: Turistické informační centrum, tel. + 420 465 514 271, www.ic.ustinadorlici.cz

Provozovatel cyklostezek: Region Orlicko-Třebovsko, tel. + 734 129 527, www.orlicko-trebovsko.cz

Cyklobusy do Orlických hor budou jezdit o víkendech a státních svátcích od 25. května. do 29. září 2024. Jízdní řády cyklobusů budou během května k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Ústí nad Orlicí a dalších infocentrech a turistických cílech v oblasti Orlických hor a Podorlicka.

ČD Bike – začněte svůj cyklovýlet na některém z vlakových nádraží v Pardubickém kraji. Také v letošním roce je spuštěn program Cyklopůjčovny ČD v Pardubickém kraji. Půjčovnu v Ústí nad Orlicí najdete na vlakové zastávce Ústí nad Orlicí město a funguje od 23. března do 31. října 2024. Leták je k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Ústí nad Orlicí a dalších infocentrech.

Cyklopecky Východní Čechy– velká letní soutěž o ceny, která se koná od 1. května do 30. září 2024. Brožura bude k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Ústí nad Orlicí a dalších infocentrech. Razítkovacím místem v Ústí nad Orlicí je prodejna kol BIKEMAX.

Ústí nad Orlicí – Letohrad – Žamberk (ozn. T 18, 11 + 7 km)

Cyklostezka vede údolím řeky Tichá Orlice do Letohradu a Žamberka. Z Ústí nad Orlicí projedete vodáckým tábořištěm Cakle (volnočasové aktivity), kde se můžete občerstvit v bufetu. Trasa pokračuje přes Lanšperk kolem dalšího bufetu u cyklostezky a dále vede přes Valdštejn (odpočívadlo s dětskými prolézačkami) do Letohradu. Odsud můžete pokračovat přes obec Lukavice do Žamberka. Pro in-line bruslaře je vhodný zejména úsek Ústí nad Orlicí – Letohrad (nástup např. tábořiště Cakle nebo Sporthotel Tichá Orlice, konec u odpočívadla před Letohradem). 

Ústí nad Orlicí – Česká Třebová (ozn. T 8, 10 km)

Cyklostezka vede údolím řeky Třebovka převážně po místních komunikacích. Z Ústí nad Orlicí projedete část Hylváty, kde můžete navštívit Měšťanský pivovar s výbornou cukrárnou. Dále budete pokračovat přes Dlouhou Třebovou (odpočívadlo s dětskými prolézačkami) do České Třebové. Pro in-line bruslaře je trasa nevhodná. 

Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí – Choceň (ozn. T 18, 10+5 km)

Cyklostezka vede překrásným údolím řeky Tiché Orlice, je lemovaná vysoko se zvedajícími skalnatými svahy. Z Ústí nad Orlicí pojedete přes Kerhartice (odpočívadlo) do rekreační osady Klopoty (odpočívadlo s dětskými prolézačkami), kde se můžete občerstvit v bufetu U Pildy. Pokračujete do Brandýsa nad Orlicí a můžete zde navštívit přírodní labyrint-bludiště. Poté projedete přírodním parkem Peliny až do Chocně.  Právem je tato cyklostezka považována za jednu z nejhezčích. Pro in-line bruslaře je trasa vhodná v celém úseku (nástup např. Kerhartice-odpočívadlo).